Çocuklarda-ekran-bağımlılığı-ile-nasıl-mücadele-edilebilir-ve-aileler-bu-konuda-ne-yapmalı

Çocuklarda ekran bağımlılığı ile nasıl mücadele edilebilir ve aileler bu konuda ne yapmalı?

Teknolojinin giderek gelişmesiyle çocukların ekran başında kalma süresi giderek artmaktadır ancak bu durumun çocukların sağlığı için tehlikeli sonuçları olmaktadır. Aşırı ekran süresinin çocukların bilişsel yeteneklerinde önemli bir düşüşe sebebiyet verdiği yapılan çalışmalarda görülmektedir (Domingues,2017). Örneğin, çocuklar, çevrelerindeki öteki insanlar ile karşılıklı bir iletişim kurduğunda öğrenir ve gelişir ama çocuk ekran karşısında bunu yapamaz çünkü ekranda çift taraflı değil tek taraflı bir iletişim vardır. Tek taraflı iletişim olduğundan çocukların dil gelişiminde bozulmalar görülmektedir. Konuşmak tüm insanlar için ihtiyaçtır ve insanlar kendilerini konuşarak ifade ederler. Bu yüzden çocuklar için konuşabilmek ve kendini ifade edebilmek, bunları öğrenebilmek oldukça önemlidir ama tablet, telefon vb. çocuklar iki taraflı iletişim kurmasını ve başkalarıyla konuşmasını engeller, bu durum da çocuğun dil gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca iletişim kuramadıklarından sosyal ilişkileri de bozulmaktadır.  Dil gelişiminin ve sosyal ilişkilerin erken yaşta bozulması kartopu etkisi yapar ve çocuğun ilerideki öğrenmesini de bozar.

 Bu yüzden 0-3 yaş aralığındaki bir çocuğun telefon vb. teknolojik aygıtlardan tamamen uzak tutulması gerekir. Çocuk bu tür aygıtlardan ne kadar uzak kalırsa o kadar iyi olur.

Yine 3-6 yaş aralığında da çocuk bunlardan mümkün olduğunca uzak durmalı. 3-6 yaş çocukların sosyallik yaşıdır ve çocuklar bu yaşlarda karşılarındaki kişileri tanımaya, iletişim kurmaya başlarlar. Çocuklar bu yaşlarda mümkün olduğu kadar sosyalleşebilmeli, başkalarıyla iletişim kurabilmelidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki telefonla yemek yedirmek, ilaç içirmek gibi şeyler aileler tarafından uygulanmamalıdır. Yemek yemek aile üyelerinin sosyalleşmesine katkı sağlar. Yemek zamanlarında ekranın kısıtlanması ailelerin birlikte vakit geçirmesini teşvik eder bu sayede çocuğun sağlıklı iletişim becerileri artar.

Ekran bağımlılığını nasıl engelleriz?

Çocuklar bu konuda ailelerinin sınır koymasına ihtiyaç duymaktadır. Fakat tablet, telefon vb. çocuktan uzaklaştırıldığında bunların yerini dolduracak ve çocuğun ilgisini çekecek şeyler bulunmalıdır. Örneğin çocukla oyun oynamak, doğayla baş başa kalmak telefon ve tabletin yerine koyulabilecek etkinliklerdendir.

LEAVE A COMMENT